HISTORIA WSPÓŁPRACY POLSKO - NIEMIECKIEJ

Projekty Unijne 2017/2018

REALIZACJA PROJEKTU UNIJNEGO „TRANSGRANICZNE MIKOŁAJKI”

• Projekt dotyczy poznania tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych po obu stronach granicy. Celem projektu będzie przybliżenie wiedzy z zakresu tradycji świątecznych tj: spotkania z Mikołajem, adwentu ,wigilii , ubierania choinki ,obdarowywania się prezentami, składania życzeń. Wspólne działania i zabawy zaplanowane w projekcie mają na celu uświadomienie dzieciom poczucia wyjątkowości i transgraniczności tych świąt .
  • Projekt realizowany będzie podczas dwóch spotkań partnerskich. Będą to dwa jednodniowe spotkania polskich i niemieckich przedszkolaków na które składać się będą liczne zabawy ,warsztaty i spotkania po obu stronach granicy. Myśl wspólnego realizowania projektu pozwoli odpowiedzieć na nurtujące dzieci pytania tj:
    • Kim jest Święty Mikołaj?
    • Gdzie mieszka Święty Mikołaj?
    • Skąd się wzięły choinki?
    • Dlaczego Wigilię nazywa się „gwiazdką”
    • Ile kolęd jest na świecie?

„TRANSGRANICZNE MIKOŁAJKI”
SPOTKANIE PIERWSZE

Pierwsze spotkanie odbędzie się dnia 27.11.2017r po stronie niemieckiej. Polskie i niemieckie dzieci będą uczestniczyć wycieczce do Fabryki Czekolady (Confiserie Felicitas ) w Hornow. Podczas spotkania dzieci uczestniczyć będą w warsztatach zdobienia czekolady , poznają tradycyjny sposób produkowania czekolady i zdobienia czekolady. Odbędą filmową podróż poznając historię powstania czekolady „Od ziarna do tabliczki czekolady”. Podczas pobytu w fabryce degustować będą czekoladowe praliny i podziwiać czekoladowe figury Mikołajów, choinek i innych świątecznych symboli bożonarodzeniowych.

„TRANSGRANICZNE MIKOŁAJKI”
SPOTKANIE DRUGIE

Drugie spotkanie odbędzie się po stronie polskiej w dniu 04.12.2017r. Dzieci uczestniczyć będą w zabawach i warsztatach bożonarodzeniowych. Oto one:

• Wspólne oglądanie przedstawienia teatralnego „Przygody Krasnala Pączka”
  • Spotkanie z Mikołajem wspólna zabawa i wręczenie paczek (Mikołajowy slalom)
  • Warsztaty pieczenia i zdobienia pierników na choinkę
  • Strojenie choinki
  • Wspólne słuchanie kolęd przy kominku

01.10.2017

REALIZACJA PROJEKTU UNIJNEGO POD HASŁEM „Z PRZYRODĄ NA TY”

PROJEKT „Z PRZYRODĄ NA TY”

• Projekt dotyczy edukacji przyrodniczej. Celem projektu będzie przybliżenie wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczej w oparciu o zabawy badawczo-doświadczalne w plenerze Wspólne działania i zabawy zaplanowane w projekcie mają na celu uświadomienie dzieciom znaczenia piękna otaczającej nas przyrody ,wrażliwości na problemy środowiska naturalnego oraz kształtowanie aktywnych postaw proekologicznych.
  • Projekt realizowany będzie podczas dwóch spotkań partnerskich. Będą to dwa jednodniowe spotkania polskich i niemieckich przedszkolaków na które składać się będą trzy bloki tematyczne. Każdy z bloków tematycznych będzie realizowany w innej konwencji zajęć i zabaw. Blok pierwszy to zabawy w plenerze ,poznanie pojęć przyrodniczych ,spotkanie z leśniczym oraz zabawy edukacyjne i interaktywne w Jeziorach Wysokich Blok drugi to rozwiązywanie „QUIZU PRZYRODNICZEGO” Blok trzeci to wspólne działanie i doświadczanie z wykorzystaniem preparatów przyrodniczych oraz narzędzi badawczych(mikroskop, lupy, lornetki)

BLOK I „POGADANKI Z LEŚNEJ POLANKI”-w ramach tego spotkania dzieci z obu przedszkoli pojadą na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich. Dzieci spotkają się z leśniczym i będą uczestniczyć w działaniach edukacyjno przyrodniczych. Wysłuchają informacji na temat ekosystemów, poznają pracę leśnika, zdobędą informację na temat ochrony środowiska, poznają pojęcia segregacji odpadów i recyklingu.

BLOK II „JA I PRZYRODA WOKÓŁ MNIE”-w ramach tego spotkania dzieci realizować będą „Quiz przyrodniczy” na który składać się będą zagadki słowne ,zagadki dźwiękowe, zagadki obrazkowe (rebusy) oraz krzyżówki przyrodnicze. Celem tego bloku jest rozwijanie percepcji wzrokowo- słuchowo –dotykowej.

BLOK III”WSPÓLNE DZIAŁANIE I DOŚWIADCZANIE”- w ramach tego spotkania dzieci będą badały , doświadczały korzystając z ciekawych przyborów i narzędzi badawczych (mikroskopy , lupy, lornetki, szkła powiększające). Działania odbędą się w przedszkolu oraz w Muzeum Przyrodniczym Keplera w Zielonej Górze.

PROGRAM PROJEKTU „Z PRZYRODĄ NA TY” DNIA 05.10.2017

• WYJAZD DO LEŚNICZÓWKI W JEZIORACH WYSOKICH
  • SPOTKANIE Z RÓWIEŚNIKAMI Z NIEMIEC
  • ZWIEDZANIE ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ