a
Miejskie Przedszkole nr 3 w Zielonej Górze
  PROJEKTY UNIJNE
  PROJEKTY UNIJNE 2015
  *JEDENASTY UNIJNY PROJEKT "TRASGRANICZNE SPOTKANIA WIELKANOCNE" - 24-26.03.2015


***W RAMACH UNIJNEGO PROJEKTU "TRANSGRANICZNE SPOTKANIA WIELKANOCNE"
ODBŁY SIĘ:

-WYCIECZKA STARSZAKÓW DO NIEMIEC W DNIU 24.03.2015

-WIZYTA DZIECI NIEMIECKICH W NASZYM PRZEDSZKOLU W DNIU 26.03.2015

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ W ZAŁĄCZNIKU


INFORMACJE O PROJEKCIE "TRANSGRANICZNE SPOTKANIA WIELKANOCNE"
 
I. SPOTKANIE - HORNOW, COTTBUS/NIEMCY - 24.03.2015

Realizacja projektu rozpoczęła się dnia 24.03.2015r wspólnym wyjazdem na imprezę integracyjną do Manufaktury czekolady "Confiserie Felicitas" w miejscowości Hornow koło Cottbus. W manufakturze czekolady dzieci obejrzały prezentację filmu dotyczącą historii fabryki i tradycji wyrobu czekoladowych pralin. Uczestniczyły w warsztatach zdobienia czekolady. Każdy przedszkolak własnoręcznie ozdobił tabliczkę czekolady, którą następnie opakował i otrzymał w prezencie. Podczas wycieczki w krainie czekolady dzieci spotkały i poznały właścicielkę manufaktury oraz zostały zaproszone na degustacje czekolady pitnej. Podczas spaceru po manufakturze dzieci obejrzały sztukę zdobienia czekoladowych pralin, wielkanocnych zajęcy i jaj oraz degustowały czekoladę białą i tradycyjną. 
W późniejszej części spotkania dzieci uczestniczyły w warsztatach malowania jaj techniką pióra, która jest bardzo popularna po stronie Łużyc. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, dały możliwość twórczego współdziałania. Wspólne malowanie pisanek przybliżyło dzieciom tradycje wielkanocne kraszenia jaj.
 
Miłą wizytę zakończył wspólny uroczysty obiad w restauracji parkowej w Cottbus. Podczas wycieczki wszystkim dopisywały wiosenne humory.
 
II SPOTKANIE - ZIELONA GÓRA - 26.03.2015

Drugie spotkanie w ramach projektu odbyło się po stronie polskiej w dniu 26.03.2015r. Dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli uczestniczyły w warsztatach cukierniczych zorganizowanych w najstarszej, renomowanej zielonogórskiej Cukierni Jóźwiak. Podczas warsztatów cukierniczych dzieci poznały tradycję przygotowywania wielkanocnych wypieków. W cukierni powitała dzieci właścicielka opowiadając o ciekawej pracy cukiernika. W prawdziwych czapkach i fartuchach cukierniczych pod okiem mistrza cukierniczego pana Miecia przygotowały baby wielkanocne oraz marcepanowe zajączki i baranki. Dzieci chętnie wyciskały marcepanowe zające i baranki korzystając z przygotowanych foremek. Wszyscy uczestniczyli w produkcji bab i babeczek wielkanocnych oraz w ich zdobieniu. Dzieci przygotowały tradycyjne polskie baby wielkanocne oraz małe babeczki do wielkanocnych koszyczków. Spotkanie warsztatowe zakończyła wspólna degustacja ciast .


 
Po powrocie z warsztatów dzieci miały okazję wspólnie się pobawić przy muzyce w przedszkolu. Śpiewały piosenki o wielkanocnym zającu w obu językach. Odbyły również zajęcia warsztatowe, podczas których wspólnie w grupach polsko-niemieckich pod okiem pań poznały polską tradycję wyplatania wielkanocnych palm i robienia wielkanocnych bukietów. Podczas warsztatów wykonały kolorowe palmy z bukszpanu,w stążek i bibułowych ozdób. Wspólne działania przyniosły wymierne efekty w postaci interesującej wystawy palemek wielkanocnych. Dzieci z partnerskiego przedszkola przygotowały palmy dla swoich bliskich. 
Podsumowaniem wycieczki był wspólny obiad, podczas którego dzieci miały okazję spotkać się z wielkanocnym zającem, niespodzianką tego dnia. Na zakończenie projektu dzieci uczestniczyły w przedszkolnym szukaniu czekoladowych jajeczek ukrytych na przedszkolnym trawniku. Realizacja projektu "Transgraniczne spotkania wielkanocne" pozwoliła dzieciom z obu przedszkoli poznać tradycje Świąt Wielkanocnych, ich podobieństwa i różnice.


  *DWUNASTY UNIJNY PROJEKT REALIZOWANY POD HASŁEM "ŚLADAMI GINĄCYCH ZAWODÓW" - 16.04.2015 I 29.04.2015
 
I. SPOTKANIE - JANOWIEC - 16.04.2015

Realizacja projektu rozpoczęła się dnia 16.04.2015 r wspólnym wyjazdem na imprezę integracyjną do Karczmy Taberskiej w Janowcu. W karczmie dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki na temat starych ginących zawodów tj. młynarz, piekarz. Dzieci zapoznały się z nazwami zbóż, obejrzały kłosy żyta, jęczmienia, pszenicy i owsa oraz porównały kształty zgromadzonych nasion zbóż. Podczas pobytu w karczmie dzieci poznały stare narzędzia rolnicze oraz obejrzały piece do wypieku chleba. Głównym punktem program stały się warsztaty zorganizowane pod hasłem "Od ziarenka do bochenka", podczas których każdy przedszkolak własnoręcznie wyrabiał ciasto chlebowe, formował bochenki i ozdabiał je ziarnem dyni, sezamu, maku. Podczas warsztatów dzieci obejrzały sita do przesiewania mąki, foremki do pieczenia chleba, poznały zaczyn drożdżowy. Pieczenie chleba wzbudziło duże zainteresowanie, a niezwykły zapach wyostrzył apetyty. 
Po warsztatach odbył się spacer wokół karczmy. Dzieci odwiedziły zagrodę kóz oraz koni, pod opieką nauczycieli karmiły zwierzęta. Poznały nazwy drzew rosnących wokół zagrody, nazywały drzewa w obu językach, miały okazję zintegrować się z otaczającą przyrodą. 
W późniejszej części spotkania dzieci uczestniczyły w zabawach ludowych, poznały słowa i kroki taneczne do tańców z regionu kozła. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, dały możliwość twórczego współdziałania. Polskie i niemieckie dzieci wspólnie tańczyły i śpiewały przy akompaniamencie akordeonu. Odbyły również wycieczkę do parku, w którym podziwiały otaczającą przyrodę - budki lęgowe dla ptaków, żeremia bobrów. 
Wspólny pobyt zakończył uroczysty obiad w karczmie Taberskiej oraz degustacja wypieczonego na warsztatach chleba i śliwkowych powideł. Na pożegnanie dzieci wspólnie zatańczyły "Szewca" i pełne nowych doświadczeń wróciły do przedszkola.
 
II. SPOTKANIE - FORST/NIEMCY - 29.04.2015

Drugie spotkanie w ramach projektu odbyło się po stronie niemieckiej w dniu 29.04.2015r. Dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich. Podczas plenerowych warsztatów pszczelarskich dzieci poznały zawód pszczelarza. Dzieci miały okazję obejrzeć przenośny ul pszczeli, poznać przedmioty związane z pszczelarstwem - strój pszczelarza, miotełkę, podkurzacz. Poznały zwyczaje pszczół i innych owadów pokrewnych tj. os, trzmieli. Poznały drogę powstania miodu i jego wartości zdrowotne. Wspólnie z dziećmi z Niemiec rozwiązywały liczne zagadki o pszczołach, bawiły się, tańczyły do muzyki, kolorowały ilustracje. Zabawy ruchowe przyczyniły się do lepszego poznania kolegów z zaprzyjaźnionego przedszkola z Forst. 
Podsumowaniem warsztatów była wspólna degustacja zgromadzonych wielu gatunków miodów. Dzieci degustowały miód akacjowy, gryczany, wielokwiatowy, rzepakowy oraz wrzosowy. Na koniec otrzymały mały słoiczek miodu na pamiątkę wspólnego spotkania.
 
W drugiej części wycieczki uczestniczyły w warsztatach tkackich na terenie Muzeum Fabryki Włókiennictwa w Forst. Poznały podczas spotkania zawód tkacza. Wspólnie z kustoszem muzeum tkały tkaniny na starych ręcznych krosnach oraz poznały drogę powstania tkaniny od przysłowiowej niteczki. W muzeum dzieci metodą tradycyjną wykonały serwetki z tkaniny wyszczypując frędzle. Pełne inspiracji powróciły do przedszkola w Forst, gdzie z kolegami z Niemiec zjadły obiad i podwieczorek oraz na zakończenie spotkania pobawiły się na placu przedszkolnym. Zrealizowany projekt "Śladami ginących zawodów" pozwolił przybliżyć polskim i niemieckim dzieciom tradycje starych zawodów wypieranych przez nowoczesność i współczesność. Był swoistą podróżą do czasów ludzi minionej epoki.
  *TRZYNASTY PROJEKT UNIJNY REALIZOWANY POD HASŁEM "POCIĄG DO JĘZYKÓW POLSKO-NIEMIECKA OLIMPIADA JĘZYKOWA PRZEDSZKOLAKA" - 27.04.2015
 
Projekt został zrealizowany w dniu 27.04.2015r w Filharmonii Zielonogórskiej. Głównym zamierzeniem projektu było spotkanie dzieci z polskich i niemieckich przedszkoli. Celem spotkania było zaprezentowanie umiejętności językowych polskich i niemieckich dzieci w odniesieniu do języka sąsiada. Spotkanie tegoroczne odbyło się pod hasłem: "Pociąg do języków" i było kontynuacją corocznej polsko - niemieckiej olimpiady językowej przedszkolaka. Motywem przewodnim zabaw językowych był "Pociąg". W "Pociągu do języków-polsko niemieckiej olimpiadzie językowej przedszkolaka" uczestniczyły dzieci niemieckie i polskie. Uczestnicy niemieccy rozwiązywali zadania językowe po polsku, natomiast uczestnicy polscy rozwiązywali zadania po niemiecku. Projekt "Pociąg do języków" rozpoczął się prezentacją multimedialną. Podczas prezentacji przedstawiono główne założenia projektu.
 
Kolejnym etapem olimpiady była część oficjalna czyli powitanie przybyłych gości - Prezesa Euroregionu Sprewa - Nysa -Bóbr - Czesława Fiedorowicza, kierownika Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ pani Barbary Krzeszewskiej-Zmyślony oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych przedszkoli, rodziców i dzieci. Olimpiadę otworzył występ dzieci pięcioletnich z naszego przedszkola. Dzieci zaprezentowały wierszyki, piosenki z improwizacją ruchową o tematyce komunikacyjnej w języku niemieckim. Bardzo pięknie zaśpiewały piosenki "Wir fahren einfach so" i "Auf der straße" z ciekawym układem choreograficznym.
 
Następnie przedszkolaki wysłuchały interpretacji wiersza "Lokomotywa" J. Tuwima w obu językach tj: polskim i niemieckim w wykonaniu gości : Prezesa Euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr - Czesława Fiedorowicza oraz kierownika Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ pani Barbary Krzeszewskiej-Zmyślony. Wspaniała dwujęzyczna interpretacja wiersza bardzo podobała się dzieciom, a nagrodą za wspaniałe polsko–niemieckie czytanie "Lokomotywy" były uśmiechy i gromkie brawa dzieci.
 
Po krótkim czytanu dzieci przystąpiły do zabaw językowych ukrytych w wagonikach pociągu. Podczas zabaw dzieci w zespołach kilkuosobowych zrealizowały dziesieć zadań z zakresu konkurencji językowych (zagadki, wierszyki), konkurencji sprawnościowych (mema obrazkowe, puzzle, quizy), konkurencji muzyczno - plastycznych (piosenki, obrazki).Konkurencje językowe wyzwoliły prawdziwego ducha rywalizacji, uczestnicy śpiewali piosenki z układem choreograficznym, recytowali wiersze posługując się przygotowanymi atrybutami pojazdów. Wszystkie konkurencje cieszyły się dużym zainteresowaniem i przebiegały w atmosferze zdrowej rywalizacji. Przedszkola uczestniczące w zabawie otrzymały wspaniałe nagrody. 
W ramach projektu ogłoszono konkurs plastyczny pt: "Lokomotywa". Celem konkursu było zilustrowanie wiersza J. Tuwima o tym samym tytule. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac z polskich i niemieckich przedszkoli. Jury konkursowe wyłoniło 12 najciekawszych prac, które zostały zaprezentowane podczas realizacji projektu "Pociąg do języków" i nagrodzone ciekawymi nagrodami. 
Zaproszono również do zabawy rodziców dzieci uczestniczących w projekcie, dla których przygotowano również proste zabawy językowe. Rodzice wspólnie z dziećmi z dużym powodzeniem liczyli w obu językach, układali flagi z puzzli i określali kolory. Wszyscy świetnie się bawili.
 
W drodze powrotnej z Filharmonii do przedszkola dzieci odbyły spacer szlakiem bachusików, poznały nazwy niektórych z nich oraz wysłuchały krótkiej historii ich powstania. W drugiej części projektu dzieci z naszego przedszkola oraz rówieśnicy z Niemiec uczestniczyli w warsztatach muzycznych pod kierunkiem Pani dr hab.Lidii Kataryńczuk–Mania z UZ. Podczas warsztatów muzycznych dzieci śpiewały piosenki w języku niemieckim i polskim. Bawiły sie przy piosenkach "Jedzie pociąg pod górę","Jedzie pociąg z daleka", miały okazję zintegrować się przy muzyce, poznać piosenki o podobnej tematyce w obu językach oraz stworzyć akompaniament muzyczny do poznanych utworów, wykorzystując instrumenty muzyczne, chusty neonowe, wstążki i piłki. Wielką radość sprawiły im zagadki dźwiękowe, dotyczące pojazdów oraz wspólny taniec integracyjny "Pociąg przyjaźni". Było muzycznie i wesoło...
 
Podsumowaniem całego spotkania był wspólny obiad w restauracji na zielonogórskim deptaku oraz pyszny tort z napisem "Pociąg do języków - polsko-niemiecka olimpiada językowa przedszkolaka". Czekamy na kolejne spotkania z kolegami z Niemiec...?
  *CZTERNASTY PROJEKT UNIJNY ZREALIZOWANY POD HASŁEM "ZE SPORTEM NA TY" - 18.06.2015
 
Projekt został zrealizowany w dniu 18.06.2015r w Sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze. Głównym zamierzeniem projektu było spotkanie dzieci z polskich i niemieckich przedszkoli celem rozegrania zawodów sportowych. Dzieci uczestniczyły w licznych konkurencjach sportowych i zabawach ruchowo - sprawnościowych. Konkurencje sportowe przeprowadzone zostały pod kierunkiem czterech trenerów - instruktorów sportowych. Wszystkie konkurencje przeprowadzono metodą stacyjną i były one dostosowane do możliwości, umiejętności wiekowych dzieci. Dzieci realizując zadania stacyjne zdobywały punkty co w dużej mierze dopingowało do sportowej rywalizacji. Zabawy stacyjne pozwoliły sprawdzić umiejętności rzutu, strzału, poczucia równowagi, skoczności oraz orientacji w przestrzeni. Dzieci polskie i niemieckie pokonywały tory przeszkód, rzucały do celu, uczestniczyły w zespołowych zabawach integracyjnych. Sportowej rywalizacji towarzyszył duch fair play.


 
Kolejnym etapem zawodów sportowych był mecz szóstek piłkarskich. Każde z przedszkoli wyłoniło drużynę sześcioosobową i rozegrało trzy mini mecze piłkarskie. Zmaganiom szóstek piłkarskich towarzyszył doping kolegów z przedszkoli. Mecze sędziowane były zgodnie z zasadami meczu piłkarskiego i towarzyszyły mu bardzo gorące emocje. Wszyscy piłkarze wykazali się mistrzowskimi strzałami zdobywając pięć bramek. Wszystkie trzy drużyny otrzymały puchary dla swoich przedszkoli.
 
Zawodom sportowym towarzyszył również animator Claun Bodzio, który bawił się z dziećmi przy muzyce z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci uczestniczyły w zabawach zręcznościowo-sprawnościowych, rozwiązywały zagadki o tematyce dotyczšcej bezpieczeństwa. Zabawy z Claunem Bodziem dały dzieciom możliwość zintegrowania się przy muzyce.
 
Podsumowaniem projektu "Ze sportem na ty" było wręczenie pamiątkowych medali uczestnikom projektu, wręczenie pucharów drużynom piłkarskim oraz nagród przedszkolom. Projektowi towarzyszyła atmosfera zdrowej rywalizacji, wesołej zabawy. Mottem naszego spotkania było hasło: "Nieważne kto wygra, nieważne kto gra byle, ważne, by zabawa była na 102"
Ostatnia zmiana: 6.07.2014