a
Miejskie Przedszkole nr 3 w Zielonej Górze
  PROJEKTY UNIJNE
  PROJEKTY UNIJNE 2011/2012, 2012/2013
 
W latach 2011 - 2013 Miejskie Przedszkole nr 3 im Misia Uszatka w Zielonej Górze zrealizowało szeœć projektów unijnych z środków pozyskanych w ramach Euroregionu "Sprewa – Nysa - Bóbr".


  *PIERWSZY PROJEKT UNIJNY ZOSTAŁ ZREALIZOWANY POD HASŁEM:
"MISIOWE URODZINY CZYLI SPOTKANIE PRZYJAŹNI"
 
Uroczystość urodzin odbyła się 20.10. 2011r. Celem projektu było wzajemne spotkanie, rozwijanie transgranicznej współpracy kulturalnej oraz poznanie obyczajów i kultury miasta partnerskiego. Przybliżenie imprez o charakterze okolicznościowym oraz rozwijanie umiejętności językowych przedszkolaków.
Projekt zakładał zorganizowanie urodzin Misia Uszatka wspólnie z dziećmi z zaprzyjaźnionego niemieckiego przedszkola Eurokita e.v z Frankfurtu n/Odrą. Podczas realizacji projektu dzieci uczestniczyły w kilku interesujących formach zabawowych:

- Urodzinowy bal z Klaunem "Bodziem" podczas, którego dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych, śpiewały piosenki w obu językach oraz rozwiązywały misiowe zagadki, poznały misie z całego świata, modelowały balonowe zwierzątka, chodziły po linie w klanowej dyscyplinie, skakały na dmuchanym zamku oraz wysłuchały fragmentów misiowych bajek.


  - Warsztatach plastycznych pod hasłem "Malujemy misie". Dzieci tworzyły portrety misiów stosując różnorodne techniki plastyczne. Chętnie integrowały się w pracy twórczej z rówieśnikami z Niemiec. Prace wykonane w ramach projektu stworzyły niepowtarzalny misiowy wernisaż.
  - W wycieczce do "Winnicy Julia" w Starym Kisielinie gdzie zapoznały się z tradycjami winiarskimi oraz degustowały soki i winogrona z winnicy Państwa Grad. Dzieci poznały tradycje regionu i wspaniale się bawiły.
  - W uroczystym przyjęciu urodzinowym, podczas którego odśpiewano misiowy hymn przedszkola, degustowano urodzinowe torty i wręczono wszystkim dzieciom urodzinowe maskotki niespodzianki. Było misiowo, kolorowo, balonowo. Urodziny zakończyły się pożegnaniem przyjaciół z niemieckiego Eurokita e.v.
  **DRUGI PROJEKT UNIJNY ZOSTAŁ ZREALIZOWANY POD HASŁEM:
"CHOĆ RÓŻNE JĘZYKI MAMY TO I TAK SIĘ DOGADAMY
- POLSKO NIEMIECKA OLIMPIADA JĘZYKOWA PRZEDSZKOLAKA"
 
Olimpiada Językowa Przedszkolaka odbyła się w dniu 20.04.2012 r w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego. Uczestniczyły w niej dwa niemieckie przedszkola Eurokita e.v z Frankfurtu /Odrą oraz Katolisches Kinderhaus Arche z Forst oraz dzieci z polskich przedszkoli uczących się języka niemieckiego MP-3, MP-6, MP-11, MP-17 , Niepubliczne Przedszkole HakunaMatata, Niepubliczne Językowe Przedszkole nad potokiem z Drzonkowa. Celem Olimpiady było rozwijanie pasji językowych, uzdolnień oraz nauka szlachetnego współzawodnictwa. Nabycie umiejętności uczenia się języka obcego poprzez zabawę oraz rozwijanie transgranicznej współpracy . Podczas olimpiady nad wynikami czuwało jury pod kierunkiem pani mgr Barbary Krzeszewskiej - Zmyślony oraz Prezesa Euroregionu "Sprewa- Nysa – Bóbr" Czesława Fiedorowicza.
Podczas realizacji projektu dzieci uczestniczyły w kilku interesujących formach zabawowych:

- Wszystkie dzieci uczestniczyły w licznych konkurencjach językowych, plastycznych, muzycznych, sprawnościowych i integracyjnych. Dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki, liczyły oraz grały w klasy w obu językach. Dzieci polskie przygotowały program otwarcia Olimpiady w języku niemieckim.

  - W warsztatach ceramicznych w pracowni ceramiki pod hasłem "Wspólnie z gliny coś ulepimy". Obejrzały pracownię ceramiki oraz wykonały ilustrację do baśni Braci Grimm "Czterej muzykanci z Bremy". Dzieci polskie ulepiły psa a dzieci niemieckie kota. Każde dziecko ulepiło glinianą figurkę ulubionego bohatera z baśni.
  - W warsztatach muzyczno-ruchowych pod hasłem "Wspólne granie i śpiewanie" pod kierunkiem pani dr Lidii Kataryńczuk- Mania . Wysłuchały baśni braci Grimm do której stworzyły niekonwencjonalne instrumenty muzyczne oraz własną orkiestrę. Poznały nazwy instrumentów w obu językach oraz uczestniczyły w licznych zabawach muzyczno - integracyjnych śpiewając piosenki w obu językach.
  - Olimpiadzie towarzyszył Miejski konkurs organizowany przy współpracy z WiMBP pod hasłem: "Ulubione baśnie braci Grimm-zilustruj baśń Czterej Muzykanci z Bremy". Na konkurs napłynęły liczne prace polskich i niemieckich dzieci, które jury nagrodziło upominkami. Dzieci wykazały się dużą znajomością literatury niemieckiej. Wernisaż prac towarzyszył Olimpiadzie.
  ***TRZECI PROJEKT UNIJNY ZOSTAŁ ZREALIZOWANY POD HASŁEM:
"15 LAT SIĘ ZNAMY WSPÓLNIE BAWIMY I ODWIEDZAMY"
 
Projekt zrealizowano podczas dwóch spotkań partnerskich, które uświetniły jubileusz współpracy polsko - niemieckiej między partnerskimi przedszkolami.
- I spotkanie odbyło się dn 18.10.2012r w Polsko - Niemieckim Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w zielonogórskim Ratuszu. Podczas uroczystości jubileuszowej dzieci z obu przedszkoli przedstawiły dwujęzyczny program artystyczny, wysłuchały krótkiej historii współpracy obu przedszkoli. Podczas występu recytowały wierszyki i śpiewały piosenki w obu językach. Podczas uroczystości otwarto wystawę fotograficzną dokumentującą wspólne działania, wycieczki i przedsięwzięcia. Liczne zdjęcia obejrzeli zaproszeni na jubileusz goście oraz mieszkańcy winnego grodu. Obchody jubileuszowe zostały uświetnione obecnością znamienitych gości Prezesa Euroregionu Sprewa-Nysa–Bóbr Pana Czesława Fiedorowicza raz kierownika Centrum Kultury Języka Niemieckiego Pani Barbary Krzeszewskiej - Zmyślony.
  Po uroczystym występie w Ratuszu dzieci polskie i niemieckie uczestniczyły jubileuszowym obiedzie wydanym w zielonogórskiej Palmiarni, gdzie mogły podziwiać niezwykłe okazy roślin. Był też czas na wspólne wspomnienia dotyczące licznie zrealizowanych projektów.
  W części popołudniowej przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do Skansenu Etnograficznego w Ochli, gdzie wspólnie z rówieśnikami z Frankfurtu zwiedzały skansen, poznały elementy folkloru ludowego, a następnie uczestniczyły w warsztatach twórczych "Malowanie na szkle". Warsztaty prowadzone były przez animatora, który przybliżył dzieciom najstarszą technikę malowania na szkle. Uwieńczeniem spotkania była przejażdżka bryczką, wspólne integracyjne ognisko przy którym dzieci odśpiewały piosenki w obu językach. Należy zauważyć, że zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Ochli miało na celu przybliżyć dzieciom z Niemiec polskie tradycje, zwyczaje i kulturę kraju sąsiada. Dzieci podczas tego dnia przeżyły wiele niezwykłych,interesujących chwil, wspaniale się bawiły w promieniach jesiennego słońca.


  - II spotkanie odbyło się po stronie niemieckiej w dniu 15.11.2012 r. Dzieci z obu przedszkoli uczestniczyły we wspaniałym projekcie wycieczek do Cottbus pod tajemniczym hasłem:
"Gwiazdy i czekolada".
  Podczas tego spotkania dzieci odwiedziły niezwykłą fabrykę czekolady (Confiserie Felicitas) w miejscowości Hornow. Dzieci miały okazję obejrzeć wspaniały film o powstaniu fabryki oraz obejrzeć ręczne zdobienie czekoladowych pralinek, następnie uczestniczyły w warsztatach zdobienia czekolady. Uwieńczenie spotkania w fabryce czekolady była degustacja czekolady pitnej, która bardzo smakowała wszystkim uczestnikom wycieczki. Fabryka i zdobienie czekoladek bardzo podobało się przedszkolakom.


  W drugiej części dnia dzieci odwiedziły Planetarium w Cottbus obejrzały interesujący seans pn. "Słońce, księżyc i gwiazdy". Wysłuchały ciekawych informacji nt: Słońca, Ziemi oraz ich wpływu na życie człowieka. Dzieci rozpoznawały gwiezdne konstelacje, poznały znaki zodiaku. Widowisko dostarczyło wielu emocji i wrażeń. Uwieńczeniem wycieczki był wspólny obiad, pamiątkowe zdjęcia i zabawa integracyjna z rówieśnikami. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe breloczki w kształcie kuli ziemskiej oraz własnoręcznie ozdobioną czekoladę. Dzieci poznały interesujące miejsca znajdujące się na terenie Cottbus, poznały legendę i historię miasta opowiedzianą przez panią przewodnik.

Jubileuszowe projekt "15 lat się znamy wspólnie bawimy i odwiedzamy" był okazją do wspólnych wspomnień, ale przede wszystkim okazją do poznania regionu sąsiada. Miał charakter transgraniczny, umożliwiający współpracę i współdziałanie na wielu interesujących płaszczyznach.
  ****CZWARTY PROJEKT UNIJNY ZOSTAŁ ZREALIZOWANY POD HASŁEM:
"TRANSGRANICZNE MIKOŁAJKI"
 
Projekt został zrealizowany w dniu 05.12.2012r. Głównym zamierzeniem projektu było spotkanie polskich i niemieckich dzieci z Mikołajem. Celem spotkania było przybliżenie rówieśnikom z Niemiec tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. Podczas spotkania przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z Mikołajem wspólnie obejrzały przedstawienie teatralne pt: "Zimowe opowieści". Oglądaniu przedstawienia towarzyszyły liczne emocje towarzyszące oczekiwaniu na przybycie Św. Mikołaja. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci, emocje wzbudzały piękne stroje aktorów oraz świąteczna muzyka. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z Mikołajem przy świątecznej choince, wręczenie mikołajkowych upominków oraz życzenia i wspólne zdjęcia.
  W drugiej części dnia dzieci z obu przedszkoli uczestniczyły w warsztatach twórczych podczas, których ozdabiały ażurowe bombki świątecznymi cekinami w kształcie choinek oraz lukrowały pierniki na świąteczną choinkę. Podczas warsztatów dzieci wspólnie tworzyły, bawiły się i wymieniały doświadczenia. Na zakończenie warsztatów dzieci polskie podarowały dzieciom z Niemiec pięknie ozdobione bombki na ich przedszkolną choinkę.


  Trzecim etapem spotkania były warsztaty muzyczne podczas, których dzieci wzięły udział w zabawach ruchowo - sprawnościowych przy muzyce. Najciekawsze z zabaw to "Skoki w worku Św. Mikołaja", "Slalom między prezentami", "Zbieranie gwiazdek zgubionych przez elfy" czy "Odnajdywanie śladów kopyt renifera". Dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach tanecznych w kręgu oraz zaśpiewały piosenki o tematyce świątecznej .
  Na koniec spotkania dzieci polskie i niemieckie ubrały choinkę w przygotowane na warsztatach ozdoby (bombki i piernikowe serduszka). Wspólnie z paniami zaśpiewały polskie i niemieckie pastorałki. W miłej świątecznej atmosferze podziwiały błyszczącą światełkami i pachnącą piernikami choinkę.

  *****PIĄTY PROJEKT UNIJNY ZOSTAŁ ZREALIZOWANY POD HASŁEM:
"DZIECIĘCY ŚWIAT BAJEK"
 
Projekt został zrealizowany w dniu 04.06.2013r. Głównym zamierzeniem projektu było spotkanie polskich i niemieckich dzieci z najpiękniejszymi bajkami i baśniami braci Grimm. Celem spotkania było przybliżenie polskim i niemieckim dzieciom wartości bajek oraz wzorów postępowania w nich zawartych. Projekt składał się z kilku istotnych zadań, których punktem kulminacyjnym było spotkanie dzieci z polskich i niemieckich przedszkoli w Filharmonii Zielonogórskiej. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Dziecięcy świat bajek" i miało charakter bajkowego turnieju językowego. Uwieńczeniem projektu stało się wydanie książeczki pt:"Dziecięcy świat bajek" w wersji dwujęzycznej z ilustracjami przedszkolaków. Zanim do niego doszło nauczycielki niemieckich przedszkoli dokonały niemieckojęzycznych streszczeń dziesięciu bajek braci Grimm. W ramach projektu ogłoszono również dwa konkursy: -konkurs plastyczny dla polskich i niemieckich przedszkoli pod hasłem "Dziecięcy świat bajek" -konkurs literacki dla gimnazjalistów pod hasłem "Przetłumacz jedną z bajek braci Grimm"
  Zanim doszło do spotkania turniejowego ogłoszono konkurs plastyczny dla polskich i niemieckich przedszkoli pod hasłem "Dziecięcy świat bajek". Celem konkursu było zilustrowanie jednej z dziesięciu bajek i baśni braci Grimm. Wśród dziesięciu bajek znalazły się te najbardziej znane i lubiane przez dzieci na całym świecie (Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach, Muzykanci z Bremy, Pani Zima , Roszpunka, Stoliczku nakryj się, Śnieżka, Śpišca Królewna). Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wpłynęło wiele wspaniałych prac, z których jury wyłoniło dziesięciu laureatów. Prace dzieci wyeksponowane zostały w holu Filharmonii zielonogórskiej, a małym laureatom wręczono piękne nagrody ufundowane z środków pozyskanych w ramach projektu Euroregionu Sprewa–Nysa–Bóbr. Prace ilustrujące wybrane baśnie braci Grimm zostały wykorzystane jako ilustracje do książeczki "Dziecięcy świat bajek" wydanej przez nasze przedszkole. ***

W realizacji projektu uczestniczyli również gimnazjaliści z Europejskiego Liceum Dr Rahna, którzy chętnie przystąpili do konkursu literackiego, tłumacząc niemieckojęzyczne streszczenia bajek na język polski. Laureaci konkursu literackiego nagrodzeni zostali upominkami, a ich tłumaczenia opublikowane zostały książeczce pt: "Dziecięcy świat bajek". Na szczególną uwagę zasługuje uczestnictwo gimnazjalistów w Bajkowym turnieju językowym.
  Punktem kulminacyjnym projektu był "Bajkowy turniej językowy", który odbył się w zielonogórskiej Filharmonii z udziałem polskich i niemieckich przedszkoli. Turniej poprzedzony został niemieckojęzycznym występem 5-latków z naszego misiowego przedszkola. Podczas turnieju dzieci brały udział w licznych konkurencjach językowych oraz muzyczno-plastycznych. Układały bajkowe puzzle, przeliczały pierniczki z chatki Baby Jagi, śpiewały bajkowe piosenki i recytowały wierszyki, rozwiązywały bajkowe zagadki, uczestniczyły w bajkowym quizie, kolorowały bajkowe atrybuty. Należy dodać, że wszystkie konkurencje odbywały się w obu językach dzieci polskie prezentowały swoje umiejętności w języku niemieckim, a niemieckie w języku polskim. Realizacja tego projektu przyczyniła się do nauki języka poprzez zabawę, bliższego poznania dziecięcej literatury oraz wydania niezwykłej książeczki pt: "Dziecięcy świat bajek" z polskimi i niemieckimi tłumaczeniami bajek oraz pięknymi dziecięcymi ilustracjami.
  ******SZÓSTY PROJEKT UNIJNY ZOSTAŁ ZREALIZOWANY POD HASŁEM:
"TRANSGRANICZNE SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW"
 
Projekt został zrealizowany w dniu 11.06.2013r. Miał charakter polsko – niemieckiego spotkania przedszkolaków w ZOO w Cottbus. Celem wycieczki do Zoo było przybliżenie dzieciom ciekawych miejsc po stronie Niemiec oraz spotkanie rówieśnikami z zaprzyjaźnionego przedszkola z Forst . Przed wejściem do ZOO w Cottbus dzieci z naszego przedszkola i ich rówieśnicy z Forst Lausitz przywitali się piosenkami w obu językach i wspólnie w kole zatańczyli Labado. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie ZOO pod kierunkiem pani przewodnik z Centrum Informacji Turystycznej w Cottbus, która oprowadzając dzieci przybliżyła im wiele informacji nt:zwierzšt znajdujšcych się na terenie ogrodu. Przekazała dzieciom wiele ciekawostek na temat życia zwierząt ich pochodzenia. Dzieci z obu przedszkoli uczestniczyły w karmieniu zwierząt, najpierw w mini przedszkolu dla kóz karmiły i pielęgnowały zwierzęta, a następnie pod opieką pracowników ZOO karmiły słonie będące największą atrakcją ogrodu. Dzieci poznawały nazwy zwierząt w obu językach, wspólnie się bawiły na placu zabaw.


  Niezwykłą atrakcją była również przejażdżka kolejką elektryczną i zwiedzanie miasta Cottbus.
  Wspólne spotkanie zakończył obiad, który pozwolił razem, miło spędzić czas i wymienić się wrażeniami z wycieczki. Na koniec dzieci z obu przedszkoli zrobiły pamiątkowe zdjęcia i wymieniły się upominkami.


Ostatnia zmiana: 17.08.2013